Laskutusohjeet

Verkkolaskutusosoitteet

Laskun maksuehto

Laskun maksuehto on oltava vähintään 30 pv netto.

Sovittu maksuaika ei ala kulua, ennen kuin lasku on toimitettu oikeassa muodossa (ks. alta "Laskulle vaadittavat tiedot").

Laskuille vaadittavat tiedot

Puutteellisia laskuja ei rekisteröidä järjestelmäämme, vaan ne reklamoidaan automaattisesti.

Jokaisesta Mehiläinen-konsernille toimitettavalta laskulta tulee löytyä seuraavat tiedot, jotta ne otetaan käsittelyyn.

Laskutettava tuote/palvelu Laskussa vaadittu tieto
Veloituslaskut (kaikki) Kustannuspaikkanumero TAI laskun tarkastajan nimi (pyydä tarvittavat tiedot tilaajalta)
Hyvityslaskut (kaikki) Alkuperäinen laskunumero, johon hyvityslasku kohdistuu

Lisäksi laskuissa on oltava seuraavat tiedot, mikäli Mehiläinen on tehnyt tilauksen tilausjärjestelmän kautta tai laskutus perustuu kiinteään kausiveloitukseen.

Laskutettava tuote/palvelu Laskussa vaadittu tieto
Tilausjärjestelmän kautta tilatut tuotteet (sopimustoimittajat) Tilauksen yhteydessä toimitettu PO-alkuinen tilausnumero
Sopimukseen perustuva kiinteä toistuvaislaskutus Sopimusnumero

Tekninen toteutus vaihtelee käytettävän XML-standardin mukaan, esimerkiksi TEAPPS-standardissa tiedot lisätään oheisesti:

Laskun tarkastajan nimi XML-Sanoma: <ORDER_REFERENCE></BUYER_REFERENCE>
Tilausnumero XML-Sanoma: <ORDER_NUMBER></ORDER_NUMBER>
Sopimusnumero XML-Sanoma: <CONTRACT_NUMBER></CONTRACT_NUMBER>

Sen lisäksi, että meille lähetettävät laskut täyttävät lain vaatimukset, ne on osoitettava oikealle yhtiölle.

Laskutusosoitteet:

Verkkolaskut

Mehiläinen-konserni vastaanottaa ensisijaisesti verkkolaskuja. Mehiläisen verkkolaskuoperaattori on Basware (tunnus: BAWCFI22)

Pyydämme myös huomioimaan, että muun kuin laskutusaineiston lähettäminen näihin osoitteisiin on kielletty.

Paperiset laskut

Mehiläiselle lähetetyt paperiset laskut skannataan keskitetysti yhdessä paikassa, josta ne jaetaan sähköisesti eteenpäin. Mehiläiselle osoitetut paperilaskut tulee lähettää alla mainittuihin postilokero-osoitteisiin. Pyydämme huomioimaan, että muun kuin laskutusaineiston lähettäminen näihin osoitteisiin on kielletty.

Huomioittehan, että laskullanne on kaikki tarvittavat lakisääteiset laskumerkinnät. Voitte tarvittaessa ladata käyttöönne ostolaskun mallipohjan.

Jos teillä ei ole käytössä sähköistä laskutusta, lähetyspalveluita tarjoavat eri verkkolaskuoperaattorit sekä pankit. Mehiläinen tarjoaa käyttöönne myös Baswaren Toimittajaportaalin, jonka kautta toimittajat voivat lähettää verkkolaskuja Mehiläiselle maksutta.

Sen käyttöönotto vaatii järjestelmään rekisteröitymisen. Toimittajaportaalin käyttöohje löytyy klikkaamalla tästä.

Ostolaskutukseen liittyvät kysymykset voitte lähettää ostoreskontra.mehilainen@efima.com

Sähköpostitse lähetettävät laskut

Laskuja voi myös lähettää PDF-muotoisena yhtiökohtaisiin sähköpostiosoitteisiin. Sähköpostiosoitteisiin voi lähettää ainoastaan PDF-muotoisia laskuja. Yhdessä PDF-tiedostossa saa olla yksi lasku kerrallaan. Laskuun kuuluvat liitteet täytyy olla laskun kanssa samassa tiedostossa.

Verkkolaskutusosoitteet:

Yhtiön Y-tunnus on sama kuin OVT-tunnus ilman 0037-alkua.

Nimi OVT-tunnus Laskutustiedot Sähköpostiosoitteet
Mehiläinen Oy 003719275565 Mehiläinen Oy
**01**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen@bscs.basware.com
Kiinteistö Oy
Pohjoinen
Hesperiankatu 17
003719275573 Kiinteistö Oy
Pohjoinen Hesperiankatu 17
**02**
PL 143
00026 BASWARE
koy.pohjoinenhesperiankatu17@bscs.basware.com
Kiikan Palvelukoti Oy 003708188247 Kiikan Palvelukoti Oy
**26**
PL 143
00026 BASWARE
kiikan.palvelukoti@bscs.basware.com
Kormel Oy 003707553687 Kormel Oy
**27**
PL 143
00026 BASWARE
kormel@bscs.basware.com
Kotipalvelu Mehiläinen Oy 003719262035 Kotipalvelu Mehiläinen Oy
**63**
PL 143
00026 BASWARE
kotipalvelu.mehilainen@bscs.basware.com
Mehiläinen Terveyspalvelut Oy 003717231569 Mehiläinen Terveyspalvelut Oy
**65**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.terveyspalvelut@bscs.basware.com
Mehiläinen Hoivapalvelut Oy 003720997434 Mehiläinen Hoivapalvelut Oy
**69**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.hoivapalvelut@bscs.basware.com
Viitasaaren Ruustinna Oy 003720971963 Viitasaaren Ruustinna Oy
**70**
PL 143
00026 BASWARE
viitasaaren.ruustinna@bscs.basware.com
Familar Oy 003723001348 Familar Oy
**72**
PL 143
00026 BASWARE
familar@bscs.basware.com
Lastensuojelulaitos Eemeli Oy 003717980674 Lastensuojelulaitos Eemeli Oy
**75**
PL 143
00026 BASWARE

lastensuojelulaitos.eemeli@bscs.basware.com
Desiker-Aurinkomäki Oy 003709821761 Desiker-Aurinkomäki Oy
**79**
PL 143
00026 BASWARE
desiker.aurinkomaki@bscs.basware.com
OmaPartners Oy 003720540952 OmaPartners Oy
**81**
PL 143
00026 BASWARE
mediverkko.partners@bscs.basware.com
Riekkomäen Palvelu Oy 003718237516 Riekkomäen Palvelu Oy
**87**
PL 143
00026 BASWARE
riekkomaen.palvelu@bscs.basware.com
Itä-Uudenmaan Palvelukoti Oy 003714767819 Itä-Uudenmaan Palvelukoti Oy
**88**
PL 143
00026 BASWARE
itauudenmaan.palvelukoti@bscs.basware.com
OIVA Riihi Oy 003717123891 OIVA Riihi Oy
**93**
PL 143
00026 BASWARE
oiva.riihi@bscs.basware.com
SM Amiprix Oy 003710546656 SM Amiprix Oy
**95**
PL 143
00026 BASWARE
smamiprix@bscs.basware.com
Hoiva Mehiläinen Oy 003718936595 Hoiva Mehiläinen Oy
**22**
PL 143
00026 BASWARE
hoiva.mehilainen@bscs.basware.com
Lappeenrannan Palvelukoti Oy 003708482390 Lappeenrannan Palvelukoti Oy
**23**
PL 143
00026 BASWARE
lappeenrannan.palvelukoti@bscs.basware.com
Mehiläinen Arwola Oy 003719806207 Mehiläinen Arwola Oy
**24**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.arwola@bscs.basware.com
Mehiläinen Raija Oy 003709327851 Mehiläinen Raija Oy
**25**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.raija@bscs.basware.com
Itä-Suomen Hoitokodit Oy 003709077442 Itä-Suomen Hoitokodit Oy
**42**
PL 143
00026 BASWARE
itasuomen.hoitokodit@bscs.basware.com
Toivonlahti Oy 003708720598 Toivonlahti Oy
**43**
PL 143
00026 BASWARE
toivonlahti@bscs.basware.com
ISH-Kiinteistöt Oy 003727277915 ISH-Kiinteistöt Oy
**49**
PL 143
00026 BASWARE

ish.kiinteistot@bscs.basware.com

Palvelutalo Kotiranta Oy

003709559775
Palvelutalo Kotiranta Oy
**29**
PL 143
00026 BASWARE

palvelutalo.kotiranta@bscs.basware.com

Perhe- ja Palvelukodit Suomalainen Oy 003716347623
Perhe- ja Palvelukodit Suomalainen Oy
**38**
PL 143
00026 Basware
palvelukodit.suomalainen@bscs.basware.com
Haapajärven Kimppakoti Oy 003722369722
Haapajärven Kimppakoti Oy
**61**
PL 143
00026 BASWARE
haapajarven.kimppakoti@bscs.basware.com
Recare Oy 003719680667
Recare Oy
**150**
PL 143
00026 BASWARE
recare@bscs.basware.com
Palvelukoti Eloranta Oy 003708977182
Palvelukoti Eloranta Oy
**201**
PL 143
00026 BASWARE
palvelukoti.eloranta@bscs.basware.com
Mehiläinen Länsi-Pohja Oy 003728714056 Mehiläinen Länsi-Pohja Oy
**89**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.lansipohja@bscs.basware.com
Pienryhmäkoti Havumäki Oy 003720763056 Pienryhmäkoti Havumäki Oy
**208**
PL 143
00026 BASWARE
pienryhmakoti.havumaki@bscs.basware.com
Jatkopolut Oy 003720910036 Jatkopolut Oy
**204**
PL 143
00026 BASWARE
jatkopolut@bscs.basware.com
Oulun Palvelukoti Oy 003710923044 Oulun Palvelukoti Oy
**203**
PL 143
00026 BASWARE
oulun.palvelukoti@bscs.basware.com
JP-Työpaja Oy 003708559255 JP-Työpaja Oy
**206**
PL 143
00026 BASWARE
jptyopaja@bscs.basware.com
Palvelukoti Huvikumpu Oy 003717266331 Palvelukoti Huvikumpu Oy
**210**
PL 143
00026 BASWARE
palvelukoti.huvikumpu@bscs.basware.com
Kuivannon Kotosa Oy 003720175019 Kuivannon Kotosa Oy
**211**
PL 143
00026 BASWARE
kuivannon.kotosa@bscs.basware.com
Huoltsikka Oy 003719526280 Huoltsikka Oy
**202**
PL 143
00026 BASWARE
huoltsikka@bscs.basware.com
Mehiläinen Konserni Oy 003729152841 Mehiläinen Konserni Oy
**218**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.konserni@bscs.basware.com
Mehiläinen Yhtymä Oy 003729136841 Mehiläinen Yhtymä Oy
**219**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.yhtyma@bscs.basware.com
Mehiläinen Yhtiöt Oy 003729136825 Mehiläinen Yhtiöt Oy
**220**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.yhtiot@bscs.basware.com
Kalasataman Asumispalvelut Oy 003728998888 Kalasataman Asumispalvelut Oy
**224**
PL 143
00026 BASWARE
kalasataman.asumispalvelut@bscs.basware.com
Perhekoti Jääskeläinen Oy 003717277348 Perhekoti Jääskeläinen Oy
**233**
PL 143
00026 BASWARE
perhekoti.jaaskelainen@bscs.basware.com
Enonkosken Hoiva Oy 003717022038 Enonkosken Hoiva Oy
**232**
PL 143
00026 BASWARE
enonkosken.hoiva@bscs.basware.com
Simikaaren Perhekoti Oy 003718531600 Simikaaren Perhekoti Oy
**226**
PL143
00026 BASWARE
simikaaren.perhekoti@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Leenala Oy 003728745995 Sosiaalipalvelut Leenala Oy
**227**
PL 143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.leenala@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Jussila Oy 003728445079 Sosiaalipalvelut Jussila Oy
**228**
PL 143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.jussila@bscs.basware.com
Hoitokoti Poppeli Oy 003714713028 Hoitokoti Poppeli Oy
**234**
PL 143
00026 BASWARE
hoitokoti.poppeli@bscs.basware.com
Hoivakoti Auringonnousu Oy 003715074539 Hoivakoti AuringonnousuOy
**39**
PL 143
00026 Basware
hoivakoti.auringonnousu@bscs.basware.com
Hoivakoti Kultarusko Oy 003721952975 Hoivakoti Kultarusko Oy
**235**
PL 143
00026 BASWARE
hoivakoti.kultarusko@bscs.basware.com
Tuusulan Kerttuli Oy 003710212648 Tuusulan Kerttuli Oy
**236**
PL 143
00026 BASWARE
tuusulan.kerttuli@bscs.basware.com
Mehiläinen Omakoti
Ahki Oy
003724160228 Mehiläinen Omakoti Ahki Oy
**239**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.omakoti.ahki@bscs.basware.com
Mehiläinen Omakoti
Luohti Oy
003720214970 Mehiläinen Omakoti Luohti Oy
**240**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.omakoti.luohti@bscs.basware.com
Mehiläinen Lapinjärvi Oy 003730025233 Mehiläinen Lapinjärvi Oy
**241**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.lapinjarvi@bscs.basware.com
Mehiläinen Ykköskoti Hermanninranta Oy 003720222567 Mehiläinen Ykköskoti Hermanninranta Oy
**244**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.ykkoskoti.hermanninranta@bscs.basware.com
Mehiläinen Ateriaali Oy 003729935846 Mehiläinen Ateriaali Oy
**247**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.ateriaali@bscs.basware.com
Kastarin Pienryhmäkodit Oy 003720472136 Kastarin Pienryhmäkodit Oy
**249**
PL 143
00026 BASWARE
kastarin.pienryhmakoti@bscs.basware.com
Mehiläinen Omakoti Ravuri Oy 003702851968 Mehiläinen Omakoti Ravuri Oy
**251**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.omakoti.ravuri@bscs.basware.com
Provesta Oy 003723655384 Provesta Oy
**254**
PL 143
00026 BASWARE
provesta@bscs.basware.com
Torpankartano Oy 003726956596 Torpankartano Oy
**255**
PL 143
00026 BASWARE
torpankartano@bscs.basware.com

Healthcare Staffing Solutions Oy

003731102456 Healthcare Staffing Solutions Oy
**259**
PL 143
00026 BASWARE
healthcare.staffing.solutions@bscs.basware.com
DentalPoint Oy 003723768688 Dentalpoint Oy
**260**
PL 143
00026 BASWARE
dentalpoint@bscs.basware.com
BeeHealthy Oy 003731426629 BeeHealthy Oy
**261**
PL 143
00026 BASWARE
beehealthy@bscs.basware.com

*Mehiläinen Terveyspalvelut Oy:n Siikalatvaa koskeviin ulkokuntalaskuihin tulee lisätä viitetiedoksi SO1222.