Needs review

Laskuille vaadittavat tiedot

Puutteellisia laskuja ei rekisteröidä järjestelmäämme, vaan ne reklamoidaan automaattisesti.

Jokaisesta Mehiläinen-konsernille toimitettavalta laskulta tulee löytyä seuraavat tiedot, jotta ne otetaan käsittelyyn.

Laskutettava tuote/palvelu Laskussa vaadittu tieto
Veloituslaskut (kaikki) Kustannuspaikkanumero TAI laskun tarkastajan nimi (pyydä tarvittavat tiedot tilaajalta)
Hyvityslaskut (kaikki) Alkuperäinen laskunumero, johon hyvityslasku kohdistuu

Lisäksi laskuissa on oltava seuraavat tiedot, mikäli Mehiläinen on tehnyt tilauksen tilausjärjestelmän kautta tai laskutus perustuu kiinteään kausiveloitukseen.

Laskutettava tuote/palvelu Laskussa vaadittu tieto
Tilausjärjestelmän kautta tilatut tuotteet (sopimustoimittajat) Tilauksen yhteydessä toimitettu PO-alkuinen tilausnumero
Sopimukseen perustuva kiinteä toistuvaislaskutus Sopimusnumero

Tekninen toteutus vaihtelee käytettävän XML-standardin mukaan, esimerkiksi TEAPPS-standardissa tiedot lisätään oheisesti:

Laskun tarkastajan nimi XML-Sanoma: <ORDER_REFERENCE></BUYER_REFERENCE>
Tilausnumero XML-Sanoma: <ORDER_NUMBER></ORDER_NUMBER>
Sopimusnumero XML-Sanoma: <CONTRACT_NUMBER></CONTRACT_NUMBER>

Sen lisäksi, että meille lähetettävät laskut täyttävät lain vaatimukset, ne on osoitettava oikealle yhtiölle.

Konsernin laskutusosoitteet: Verkkolaskut

Mehiläinen-konserni vastaanottaa ensisijaisesti verkkolaskuja. Mehiläisen verkkolaskuoperaattori on Basware (tunnus: BAWCFI22)

Pyydämme myös huomioimaan, että muun kuin laskutusaineiston lähettäminen näihin osoitteisiin on kielletty.

Nimi

OVT-tunnus
(yhtiön Y-tunnus on
ilman 0037- alkua)

Laskutustiedot Sähköpostiosoitteet
Mehiläinen Oy 003719275565
  
Mehiläinen Oy
**01**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen@bscs.basware.com
Kiinteistö Oy
Pohjoinen
Hesperinkatu 17
003719275573 Kiinteistö Oy
Pohjoinen Hesperiankatu 17
**02**
PL 143
00026 BASWARE
koy.pohjoinenhesperiankatu17@bscs.basware.com
Kiikan Palvelukoti Oy 003708188247 Kiikan Palvelukoti Oy
**26**
PL 143
00026 BASWARE
kiikan.palvelukoti@bscs.basware.com
Kormel Oy 003707553687 Kormel Oy
**27**
PL 143
00026 BASWARE
kormel@bscs.basware.com
Kymen Nuorten
Asema Oy
003708420798 Kymen Nuorten Asema Oy
**28**
PL 143
00026 BASWARE
kymen.nuorten.asema@bscs.basware.com
Kotipalvelu Mehiläinen Oy 003719262035 Kotipalvelu
Mehiläinen Oy
**63**
PL 143
00026 BASWARE
kotipalvelu.mehilainen@bscs.basware.com
Mehiläinen Terveyspalvelut Oy * 003717231569 Mehiläinen Terveyspalvelut Oy
**65**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.terveyspalvelut@bscs.basware.com
Mehiläinen Hoivapalvelut Oy 003720997434 Mehiläinen Hoivapalvelut Oy
**69**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.hoivapalvelut@bscs.basware.com
Viitasaaren Ruustinna Oy 003720971963 Viitasaaren Ruustinna Oy
**70**
PL 143
00026 BASWARE
viitasaaren.ruustinna@bscs.basware.com
Familar Oy 003723001348 Familar Oy
**72**
PL 143
00026 BASWARE
familar@bscs.basware.com
Lastensuojelulaitos Eemeli Oy 003717980674 Lastensuojelulaitos Eemeli Oy
**75**
PL 143
00026 BASWARE
lastensuojelulaitos.eemeli@bscs.basware.com
Palmukoti Oy 003719852334 Palmukoti Oy
**76**
PL 143
00026 BASWARE
palmukoti@bscs.basware.com
Desiker-Aurinkomäki Oy 003709821761 Desiker-Aurinkomäki Oy
**79**
PL 143
00026 BASWARE
desiker.aurinkomaki@bscs.basware.com
OmaPartners Oy 003720540952 OmaPartners Oy **81**
PL 143
00026 BASWARE
mediverkko.partners@bscs.basware.com
Riekkomäen Palvelu Oy 003718237516 Riekkomäen Palvelu Oy
**87**
PL 143
00026 BASWARE
riekkomaen.palvelu@bscs.basware.com
Itä-Uudenmaan Palvelukoti Oy 003714767819 Itä-Uudenmaan Palvelukoti Oy
**88**
PL 143
00026 BASWARE
itauudenmaan.palvelukoti@bscs.basware.com
OIVA Riihi Oy 003717123891 OIVA Riihi Oy
**93**
PL 143
00026 BASWARE
oiva.riihi@bscs.basware.com
Kiinteistöosakeyhtiö
Kuoreniemen Suvi
003709996350 Kiinteistöosakeyhtiö Kuoreniemen Suvi
**94**
PL 143
00026 BASWARE
koy.kuoreniemensuvi@bscs.basware.com
SM Amiprix Oy 003710546656 SM Amiprix Oy
**95**
PL 143
00026 BASWARE
smamiprix@bscs.basware.com
Mainio Care Oy 003724134273 Mainio Care Oy
**21**
PL 143
00026 BASWARE
mainio.care@bscs.basware.com
Hoiva Mehiläinen Oy 003718936595 Hoiva Mehiläinen Oy
**22**
PL 143
00026 BASWARE
hoiva.mehilainen@bscs.basware.com
Lappeenrannan Palvelukoti Oy 003708482390 Lappeenrannan Palvelukoti Oy
**23**
PL 143
00026 BASWARE
lappeenrannan.palvelukoti@bscs.basware.com
Mehiläinen Arwola Oy 003719806207 Mehiläinen Arwola Oy
**24**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.arwola@bscs.basware.com
Mehiläinen Raija Oy 003709327851 Mehiläinen Raija Oy
**25**
PL 143
00026 BASWARE

mehilainen.raija@bscs.basware.com

Itä-Suomen Hoitokodit Oy 003709077442 Itä-Suomen Hoitokodit Oy
**42**
PL 143
00026 BASWARE
itasuomen.hoitokodit@bscs.basware.com
Toivonlahti Oy 003708720598 Toivonlahti Oy
**43**
PL 143
00026 BASWARE
toivonlahti@bscs.basware.com
ISH-Kiinteistöt Oy 003727277915 ISH-Kiinteistöt Oy
**49**
PL 143
00026 BASWARE

ish.kiinteistöt@bscs.basware.com

 

Palvelutalo Kotiranta Oy

003709559775
Palvelutalo Kotiranta Oy
**29**
PL 143
00026 BASWARE

palvelutalo.kotiranta@bscs.basware.com

Perhe- ja Palvelukodit Suomalainen Oy 003716347623
Perhe- ja Palve-lukodit Suomalainen Oy
**38**
PL 143
00026 Basware
palvelukodit.suomalainen@bscs.basware.com
Hoivakoti Auringonnousu 003715074539 Hoivakoti Auringonnousu
**39**
PL 143
00026 Basware
hoivakoti.auringonnousu@bscs.basware.com
Haapajärven Kimppakoti Oy 003722369722
Haapajärven Kimppa-koti Oy
**61**
PL 143
00026 BASWARE
haapajarven.kimppakoti@bscs.basware.com
Recare Oy 003719680667
Recare Oy
**150**
PL 143
00026 BASWARE
recare@bscs.basware.com
Palvelukoti Eloranta Oy 003708977182
Palvelukoti Eloranta Oy
**201**
PL 143
00026 BASWARE
palvelukoti.eloranta@bscs.basware.com
Mehiläinen Länsi-Pohja Oy 003728714056 Mehiläinen Länsi-Pohja Oy
**89**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.lansipohja@bscs.basware.com
Pienryhmäkoti Havumäki Oy 003720763056 Pienryhmäkoti Havu-mäki Oy
**208**
PL 143
00026 BASWARE
pienryhmakoti.havumaki@bscs.basware.com
Jatkopolut Oy 003720910036
Jatkopolut Oy
**204**
PL 143
00026 BASWARE
jatkopolut@bscs.basware.com
Oulun Palvelukoti Oy 003710923044
Oulun Palvelukoti Oy
**203**
PL 143
00026 BASWARE
oulun.palvelukoti@bscs.basware.com
Kuntoutumiskoti Meininki Oy 003707482073
Kuntoutumiskoti Mei-ninki Oy
**205**
PL 143
00026 BASWARE
kuntoutumiskoti.meininki@bscs.basware.com
JP-Työpaja Oy 003708559255
JP-Työpaja Oy
**206**
PL 143
00026 BASWARE
jptyopaja@bscs.basware.com
Palvelukoti Huvikumpu Oy 003717266331
Palvelukoti Huvi-kumpu Oy
**210**
PL 143
00026 BASWARE
palvelukoti.huvikumpu@bscs.basware.com
Kuivannon Kotosa Oy 003720175019
Kuivannon Kotosa Oy
**211**
PL 143
00026 BASWARE
kuivannon.kotosa@bscs.basware.com
Huoltsikka Oy 003719526280
Huoltsikka Oy
**202**
PL 143
00026 BASWARE
huoltsikka@bscs.basware.com
Mehiläinen Konserni Oy 003729152841 Mehiläinen Konserni Oy
**218**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.konserni@bscs.basware.com
Mehiläinen Yhtymä Oy 003729136841 Mehiläinen Yhtymä Oy
**219**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.yhtyma@bscs.basware.com
Mehiläinen Yhtiöt Oy 003729136825 Mehiläinen Yhtiöt Oy
**220**
PL 143
00026 BASWARE
mehilainen.yhtiot@bscs.basware.com
Kalasataman Asumispalvelut Oy 003728998888
Kalasataman Asumispalvelut Oy
**224** PL 143
00026 BASWARE
kalasataman.asumispalvelut@bscs.basware.com
Tahtokodit Oy 003725646975 Tahtokodit Oy
**225**
PL1430
0026 BASWARE
tahtokodit@bscs.basware.com
Simikaaren Perhekoti Oy 003718531600 Simikaaren Perhekoti Oy
**226**
PL143
0026 BASWARE
simikaaren.perhekoti@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Leenala Oy 003728745995 Sosiaalipalvelut Leenala Oy
**227**
PL143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.leenala@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Jussila Oy 003728445079 Sosiaalipalvelut Jussila Oy
**228**
PL1430
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.jussila@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut
Tahtoranta Oy
003729204779 Sosiaalipalvelut
Tahtoranta Oy
**229**
PL143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.tahtoranta@bscs.basware.com
Enonkosken Hoiva Oy 0037217022038 Enonkosken Hoiva Oy
**232**
PL143
00026 BASWARE
enonkosken.hoiva@bscs.basware.com
Tahtokodit Oy 003725646975
Tahtokodit Oy
**225**
PL 143
00026 BASWARE
tahtokodit@bscs.basware.com
Simikaaren Perhekoti Oy 003718531600
Simikaaren Perhekoti Oy
**226**
PL 143
00026 BASWARE
simikaaren.perhekoti@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Leenala Oy 003728745995
Sosiaalipalvelut Leenala Oy
**227**
PL 143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.leenala@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Jussila Oy 003728445079
Sosiaalipalvelut Jus-sila Oy
**228**
PL 143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.jussila@bscs.basware.com
Sosiaalipalvelut Tahtoranta Oy 003729204779
Sosiaalipalvelut Tah-toranta Oy
**229**
PL 143
00026 BASWARE
sosiaalipalvelut.tahtoranta@bscs.basware.com

*Mehiläinen Terveyspalvelut Oy:n Siikalatvaa koskeviin ulkokuntalaskuihin tulee lisätä viitetiedoksi SO1222.

Konsernin laskutusosoitteet: Paperiset laskut

Mehiläiselle lähetetyt paperiset laskut skannataan keskitetysti yhdessä paikassa, josta ne jaetaan sähköisesti eteenpäin. Mehiläiselle osoitetut paperilaskut tulee lähettää alla mainittuihin postilokero-osoitteisiin. Pyydämme huomioimaan, että muun kuin laskutusaineiston lähettäminen näihin osoitteisiin on kielletty.

Huomioittehan, että laskullanne on kaikki tarvittavat lakisääteiset laskumerkinnät. Voitte tarvittaessa ladata käyttöönne ostolaskun mallipohjan.

Sähköpostitse lähetettävät laskut

Laskuja voi myös lähettää PDF-muotoisena yhtiökohtaisiin sähköpostiosoitteisiin. Sähköpostiosoitteisiin voi lähettää ainoastaan PDF-muotoisia laskuja. Yhdessä PDF-tiedostossa saa olla yksi lasku kerrallaan. Laskuun kuuluvat liitteet täytyy olla laskun kanssa samassa tiedostossa.

Paperiset laskut

Jos teillä ei ole käytössä sähköistä laskutusta, lähetyspalveluita tarjoavat eri verkkolaskuoperaattorit sekä pankit. Mehiläinen tarjoaa käyttöönne myös Baswaren Toimittajaportaalin , jonka kautta toimittajat voivat lähettää verkkolaskuja Mehiläiselle maksutta.

Sen käyttöönotto vaatii järjestelmään rekisteröitymisen. Toimittajaportaalin käyttöohje löytyy klikkaamalla tästä.

Ostolaskutukseen liittyvät kysymykset voitte lähettää ostoreskontra.mehilainen@efima.com