Jokainen lapsettomuushoito on yksilöllinen.

Hinnasto ja ajanvaraus

Lapsettomuus on herkkä asia ja mietityttää monia. Usein pelkkä keskustelu auttaa eteenpäin. Älä ole ajatustesi kanssa yksin, vaan tule keskustelemaan. Asiantuntijamme auttavat sinua! 

Varaa aika
1 Ajanvaraus 010 414 00

Ajanvaraus

Järjestämme sinulle ajan ensikäynnille viiveettä, viimeistään kahden viikon kuluessa ajanvarauksesta. Et tarvitse lähetettä.

2 Ensikäynti

Ensikäynti

Tapaat käynnillä oman lapsettomuuslääkärisi. Tällöin tehdään jo ensimmäiset tutkimukset ja hahmotellaan hoitosuunnitelma.

3 Lapsettomuuden syyn tutkiminen

Lapsettomuuden syyn tutkiminen

Kartoitamme kuukautiskierron ja teemme sperma-analyysin sekä muut juuri sinun tilanteeseesi harkittavat erityistutkimukset.

4 Hoitosuunnitelma

Hoitosuunnitelma

Hoitosuunnitelma tehdään tutkimusten avulla selvitetyn lapsettomuuden syyn mukaan, tilanteenne ja toiveenne huomioiden.

5 Hoitotoimenpiteet

Hoitotoimenpiteet

Huolelliset tutkimukset ja suunnittelu varmistavat että sinulle tehdään juuri oikeat toimenpiteet raskauden alkamiseksi.

6 Tukitoimet

Tukitoimet

Käytettävissänne on pari – ja perheterapeutti koko hoidon ajan.

7 Raskaus alkaa

Raskaus alkaa

Jopa 80 % hoidetuista tulee raskaaksi hoitojen kuluessa.

8 Raskauden seuranta

Raskauden seuranta

Felicitaksen äitiysneuvolassa sinua hoitavat oma kätilö ja erikoislääkäri. Ultraäänitutkimukset tehdään 4-D laitteella.

9 Ellei raskaus ala

Ellei raskaus ala

Käymme toteutetun hoidon ja hoitotulokset kanssanne läpi ja teemme yhdessä jatkosuunnitelman.

10 Muut vaihtoehdot

Muut vaihtoehdot

Joskus tulee aika harkita muita vaihtoehtoja. Saat meiltä tietoa adoptiosta ja sijaisvanhemmuudesta.

Ohjeet ajanvalintaan

Mehiläinen Felicitaksessa on kokeneita asiantuntijoita monelta eri alalta. Voit varata aikoja:

- lapsettomuuslääkärille

- gynekologin vastaanotolle

- raskausajan seurantaan ja 4-D ultraäänitutkimukseen alaan erikoistuneelle lääkärille, perinatologille (Tapio Kurki)

- urologille (Sakari Jokelainen)

- terapeutille (Outi Ansamaa)

- äitiysneuvolaan

- lapsettomuushoitajalle (maksuton)


Nettiajanvarauksemme kautta voit varata alla olevat ajat. Luethan ohjeet ennen varausta. Kaikki muut ajat varataan puhelimitse.

Nettiajanvaraus »

Mehiläinen Felicitas Helsinki 09 612 2750
Mehiläinen Felicitas Lappeenranta 05 544 7300

Lapsettomuushoitajan käynti, 30 minuuttia

Mikäli haluat tietoa lisääntymisterveydestäsi, varaa tämä aika.

Lapsettomuustutkimusten ensikäynti lääkärillä, 1 tunti
Mikäli haluatte käynnistää mahdollisen lapsettomuutenne selvittämisen, valitse tämä aika.
Toivomme, että pääsisitte tulemaan yhdessä kumppanisi kanssa.

Gynekologinen käynti, 30 minuuttia
Tämä aika on varattu yleisgynekologiselle käynnille.

Urologin käynti, 20 minuuttia (vain Helsingissä)
Varaa tämä aika urologisten vaivojen tutkimukseen ja hoitoon.

Paripsykoterapeutti / seksuaaliterapeutti, yksilökäynti 1 tunti (istunto 45 min), parikäynti 2 tuntia (istunto 90 min)
Varaa tämä aika, kun haluat keskustella parisuhdeasioista tai seksuaalisuudesta. Voit tulla yksin tai yhdessä kumppanisi kanssa.

Ajan peruutus
Peruutukset on tehtävä Mehiläinen Felicitaksen aukioloaikana, viimeistään vuorokautta ennen varausta. Huom! Terapeutin aika on peruttava kaksi vuorokautta ennen varausta. Muissa tapauksissa peruuttamattomasta käynnistä veloitetaan 80 euroa.

Ensikäynti lapsettomuuslääkärin luona

Lapsettomuustutkimukset aloitetaan ensikäynnillä gynekologille.

Aika kannattaa varata, jos raskaus ei vuoden yrittämisen jälkeen ole alkanut. Lähetettä tai aikaisempia tutkimuksia ei tarvita.

Nettiajanvaraus

Maksuton ensitapaaminen lapsettomuushoitajan kanssa

Varaa maksuton käynti Felicitas-Klinikan lapsettomuushoitajan vastaanotolle, jos haluat tietää mitkä asiat vaikuttavat hedelmällisyyteesi tai milloin kannattaa hakeutua tarkempiin tutkimuksiin.

Lapsettomuushoitajan käynti, 30 minuuttia (maksuton):

Mikäli haluat tietoa lisääntymisterveydestäsi, varaa tämä aika.

Nettiajanvaraus

Hinnasto Helsinki 2014

Huomioithan, että hinnastomme on viitteellinen.

Eri potilaille tehtävien tutkimusten ja toiminpiteiden sisältö saattaa vaihdella merkittävästi.

Varattuihin aikoihin tehtävät muutokset (peruutukset, ajan muuttamiset), tulee tehdä vähintään 24 tuntia ennen varattua aikaa.

LapsettomuustutkimuksetHinta €Omavastuu €  
1.käynti sisältäen erikoislääkärin tutkimuksen,247.20194.70
ultraäänitutkimuksen sekä tutkimus/hoitosuunnitelman
   
Munatorvien aukiolotutkimus (SSG)329.20267.95
Siemennesteanalyysi99.0075.00
Siittiöiden DNA:n fragmentaatiotesti266.00266.00
Kudosnäyte kiveksistä (Kivesbiopsia)495.00401.00
Kohtutähystys ( hysteroskopia)344.00294.50
Myooman tai polyypin poisto kohtutähystyksen yhteydessä1470.301292.30
Infektiotutkimukset (verikokeet)136.40113.40
LapsettomuushoidotHinta €Omavastuu € 
Inseminaatio (IUI), sisältää miehen osuuden507.40421.90
Koeputkihedelmöitys (IVF), sisältää 3 ultraäänikäyntiä, keräyksen sekä siirron (hinta ei sisällä lääkkeitä) (*2833.002316.75
Mikrohedelmöityshoito (ICSI) sis 3 x uä,siirto (hinta ei sisällä lääkkeitä) (*3494-3911.502835.15-3252.25

IVF-hoito luovutetuilla munasoluilla

(hinta ei sisällä lääkkeitä) (*

n 5450n 5155
Alkion kuoren avaus433.70433.70
Alkioiden pitkä viljely535.60453.60
Alkioiden pakastus481.50481.50
Alkioliima287.00287.00
   
Pakastetun alkion siirto, sisältää uä-tutkimuksen, alkioiden sulatuksen sekä siirron1117.00939.75
Luovutetut siittiöt, sis. kuljetus, yhden vuoden säilytysmaksun534.70534.70
Puhelimitse  annetut reseptit tai hoito-ohjeet37.1031.10
Lääkärin lausunto103.00103.00
Peruuttamaton käynti8484
Toimistomaksu15,815,8
Laskutuslisä1515
(* asiakkaan maksukyvyn varmistamiseksi tarkastamme luottotiedot
Raskauden seuranta, Perinatologi Tapio KurkiHinta €Omavastuu € 
Erikoislääkärin vastaanottokäynti ja alkuraskauden uä-tutkimus207.00165.75
Erikoislääkärin vastaanottokäynti ja niskapoimu uä + verikoe (10-13 rask.vko)273.20224.80
Raskaus uä (17-21 rask.vko, rakenne uä)248.20205.70
Raskaus uä (>21 rask.vko), ei Kelan suorakorvausta234.90234.90
Lapsivesinäytteen otto ja tutkimus1484.201218.70
ÄitiysneuvolaHinta €Omavastuu € 
Ensikäynti neuvolassa kätilön vastaanotolla95.8083.80
Neuvolassa otettavat  laboratoriotutkimukset150.50130.50
Jatkokäynti neuvolassa47.4041.40
Synnytysvalmennus44.3032.30
Sikiön sydänäänimonitorointi (KTG)39.1027.10
Gynekologiset vastaanottokäynnit ja tutkimuksetHinta €Omavastuu € 
Erikoislääkärin vastaanottokäynti, sis.
kohdun ja munasarjojen uä-tutkimusyht.219.40178.15
Kohdunsuun irtosolututkimus ( Papa )53.9045.90
Limakalvonäyte kohdusta ja sen tutkiminen, laitos-osuus192.30156.30
 
ErityisvastaanototHinta €Omavastuu €
Pari- ja seksuaaliterapeutt  
yksilöaika74.20 
pariaika118.50 
pariaika, sukusoluneuvonta174.10
Varattuihin aikoihin tehtävät muutokset (peruutukset, ajan muuttamiset),  
tulee tehdä vähintään kaksi vuorokautta ennen varattua aikaa.  
Muussa tapauksessa potilas vastaa käyntikustannuksista kokonaisuudessaan,jos ajalle ei saada uutta potilasta

(Koskee yläolevia erityisvastaanottoja)

 
Muut palvelut

Ennakoiva munasolupakastus

(halutun solumäärän pakastaminen vaatii todennäköisesti enemmän hoitokertoja, jolloin hinta on tässä ilmoitettua suurempi)

alkaen 2750



Klinikallamme on käytössä Kelan suorakorvausmenettely. Kelan korvauksen piiriin kuuluva potilas maksaa vain omavastuuosuuden, kun tutkimukselle tai hoidolle on lääketieteellinen syy. Käynnin yhteydessä on esitettävä Kela-kortti. 

Nordean Joustorahoitus

Tarjoamme asiakkaillemme mahdollisuuden Nordean Joustorahoitukseen.

Joustorahoitus on edullinen tapa rahoittaa hankintoja. Joustorahoitus antaa hankinnoillesi maksuaikaa ja helpottaa taloutesi tasapainottamista.

Henkilökuntamme kertoo mielellään lisää ja luottohakemus voidaan tehdä käynnin yhteydessä.

Hinnasto Lappeenranta 2014

Huomioithan, että hinnastomme on viitteellinen.

Eri potilaille tehtävien tutkimusten ja toiminpiteiden sisältö saattaa vaihdella merkittävästi.

Varattuihin aikoihin tehtävät muutokset (peruutukset, ajan muuttamiset), tulee tehdä vähintään 24 tuntia ennen varattua aikaa.

LapsettomuustutkimuksetHinta €Omavastuu €
   
1. käynti sisältäen erikoislääkärin tutkimuksen, ultraäänitutkimuksen sekä tutkimus/hoitosuunnitelman234.10192.10
Munatorvien aukiolotutkimus (SSG)249.80208.80
Siemennesteanalyysi118.0094.00
Siittiöiden DNA:n fragmentaatiotesti266.50266.50
Kudosnäyte kiveksistä (kivesbiopsia)620.00588.00
mahd PAD72.3054.30
Infektiotutkimukset (verikokeet)136.40113.40
   
LapsettomuushoidotHinta €Omavastuu €
   
Inseminaatio sisältää miehen osuuden (IUI)486.20391.95
Koeputkihedelmöitys (IVF)25622021.25
Mikrohedelmöitys ( ICSI )3232-3592.002592-2892.25
IVF-hoito luovutetuilla munasoluilla5250,005250.00
Alkion kuoren avaus390.00390.00
Alkioiden pitkä viljely482.00400.00
Alkioiden pakastus480.00-800.00 
Alkioliima431.00431.00
Pakastetun alkion siirto
(uä-tutkimus, alkioiden sulatus ja siirto )
983.00789.25
Luovutetut siittiöt
(sis kujetus, vuoden säilytysmaksu)
685.00685.00
   
Peruuttamaton käynti80,0080,00
   
Toimistomaksu15.8015.80
   
Laskutuslisä15,0015,00
   
Varhaisraskauden uä198.00156.75
Raskaudentilan UÄ
(niskapoimu uä vk 11-12)
224.20185.70
Sikiön yksityiskohtainen UÄ+
(rakenneuä vk 20-22)
282.80229.80
Raskauden yleinen uä224.20185.70
Sikiön yksityiskohtainen UÄ+ DVD (4 D)287.80287.80
   
Gynekologiset vastaanottokäynnit ja tutkimuksetHinta €Omavastuu €
   
Erikoislääkärin vastaanottokäynti98.2077.95
Gynekologinen vastaanottokäynti + kohdun ja sivuelinten uä198.00156.75
Gynekologinen perustutkimus, uä ja papa251.90202.65
Gynekologinen vastaanottokäynti + papa152,10123,85

Yhteystiedot

Helsinki

Ajanvaraus

Ajanvarauksemme on avoinna maanantaista perjantaihin klo 8–16, p. (09) 612 2750.

Laboratorio

Laboratoriomme on avoinna tiistaista torstaihin klo 8–15 ja maanantaisin ja perjantaisin klo 7.30–15. Jos olet tulossa verinäytteeseen perjantaina klo 10 jälkeen, varmistathan asian ensin puhelimitse – kaikkia näytteitä ei tuolloin voida säilyvyyssyistä ottaa.

Sijainti

Toimitilamme sijaitsevat Helsingin ytimessä, Kampin kauppakeskuksen vieressä. Osoitteemme on Urho Kekkosen katu 4-6 A, 00100 Helsinki. Käynti viidennestä kerroksesta.

Kulkuyhteydet

Kampin linja-autoterminaali ja metroasema ovat aivan klinikan vieressä. Raitiovaunu 3T pysähtyy kulman takana. Rautatieasemalta on meille kivenheiton matka. Autolla liikkuvien kannattaa pysäköidä esimerkiksi Forumin parkkihalliin.

Lappeenranta

Ajanvaraus

Ajanvarauksemme on avoinna maanantaista torstaihin klo 8–16 ja perjantaisin klo 8–14, p. (05) 544 7300.

Laboratorio

Verinäytelaboratoriomme on avoinna maanantaista torstaihin klo 8–15 ja perjantaisin klo 8–13 ja spermalaboratoriomme maanantaista torstaihin klo 8–14 ja perjantaisin klo 8–12.30. Molempiin suositellaan ajanvarausta etukäteen.

Sijainti

Toimitilamme sijaitsevat kaupungin keskustassa torin laidalla. Osoitteemme on Toikankatu 4, 53100 Lappeenranta. Käynti neljännestä kerroksesta.

Kulkuyhteydet

Bussi- ja junayhteyksiä lähipaikkakunnilta (Imatra, Joutseno, Kouvola, Kuusankoski, Kotka, Hamina, Mikkeli) Lappeenrantaan on useita päivässä. Klinikalle on Lappeenrannan rautatie- ja linja-autoasemalta noin kilometrin matka.

Felicitas Lääkärit ja vastaanottajat

Lääkärit ja vastaanottajat

  • Merja Tuomi-Nikula

    Lääketieteen lisensiaatti, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

  • Tuija Foudila

    Lääketieteen lisensiaatti, naistentautien, synnytysten ja gynekologisen endokrinologian erikoislääkäri, andrologian erityispätevyys

  • Tiina Hakala-Ala-Pietilä

    Lääketieteen ja kirurgian tohtori, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

  • Tapio Kurki

    Dosentti, lääketieteen ja kirurgian tohtori, naistentautien, synnytysten ja perinatologian erikoislääkäri

  • Tarja Olkinuora

    Lääketieteen ja kirurgian tohtori, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

  • Sirpa Eviö

    Lääketieteen tohtori, naistentautien, synnytysten ja gynekologisen endokrinologian erikoislääkäri

  • Katariina Roslund

    Lääketieteen lisensiaatti, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

  • Johanna Sirenne-Raivio

    Lääketieteen lisensiaatti, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

  • Niina Kudjoi

    Lääketieteen lisensiaatti, naistentautien ja synnytysten erikoislääkäri

  • Outi Ansamaa

    Parisuhde- ja seksuaaliterapeutti


  • Muut Mehiläinen Felicitaksen lääkärit »

Haluatko, että otamme yhteyttä?

Mikäli toivot, että olemme suoraan yhteydessä sinuun mistä tahansa lapsettomuuteen tai sen hoitoihin liittyvistä asioista, lähetä oheinen kaavake meille. Olemme yhteydessä puhelimitse mahdollisimman pian!

15 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Haluatko tulla tapaamaan meitä?

Monet asiat selkiytyvät parhaiten kun tapaa ihan vain kasvotusten. Mikäli haluat, voit varata suoraan ensikäynnin Mehiläinen Felicitaksen lapsettomuuslääkärille. Voit myös sopia maksuttoman tapaamisen lapsettomuushoitajan kanssa.